A pénteki nyitórendezvénynek számos neves meghívottja volt, így: A. Gergely András politológus (Budapest), Bali János kultúraszociológus (Budapest), Barna Gábor vallástörténész (Szeged), Biczó Gábor antropológus (Miskolc), Süli-Zakar István őstörténész (Debrecen). A népes hallgatóságot helyi érdeklődők, pedagógusok és diákok, valamint a környékről összesereglett értelmiségiek alkották.
Kereskényi Sándor, a Szatmár Megyei Múzeum munkatársa Biczó Gábor Együttélési modellek a Tövisháton című előadásához hozzászólva ismertette a múzeum hasonló kutatási törekvéseit. Hangsúlyozta a geokulturális és a mikrohistóriai módszerek ötvözésének fontosságát.
A muzeológus szerint a kulturális antropológia nem eshet egy olyan csapdába, mint a néprajz, amely egyre inkább alkalmazott tudománnyá vált, és megfelelő módszerek híján valamiféle nép- és ősiségkultusz önigazoló nacionalizmusáig sodródott.
A mai visszás európai helyzetben a kisebbségben élő magyarságnak nagyobb szüksége van a korszerű történelmi számvetésre, mint eddig bármikor.